Welcome, Guest. Please login or register.

Αποστολέας Θέμα: Φόρμα τοποθέτησης συστημάτων για εκτύπωση 1000 δελτία - Χατζόπουλος Δημόκριτος -  (Αναγνώστηκε 56010 φορές)

guest1933

  • Επισκέπτης
Χαιρομαι φιλε μου,δικο μου το λαθος,οταν σου εστειλα το αρχικο εννοουσα να το κανεις οπως αυτο που σου εστειλα τωρα.
Παντως ολα καλα μιας και η δουλεια μας γινετε ,σωστα?
Ευχομαι ΔΗΜΟΚΡΙΤΕ να μας παραδωσεις (ειμαι σιγουρος φιλε μου) κατι πολυ αξιολογο και δυνατο προς ΧΡΗΣΗ.
Αλλωστε πιστευω πως "η ισχυς εν τι ενωσει" πρεπει να εναι το "μοτο " του site.
KΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.......................

ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 493
Χαιρομαι φιλε μου,δικο μου το λαθος,οταν σου εστειλα το αρχικο εννοουσα να το κανεις οπως αυτο που σου εστειλα τωρα.
Παντως ολα καλα μιας και η δουλεια μας γινετε ,σωστα?
Ευχομαι ΔΗΜΟΚΡΙΤΕ να μας παραδωσεις (ειμαι σιγουρος φιλε μου) κατι πολυ αξιολογο και δυνατο προς ΧΡΗΣΗ.
Αλλωστε πιστευω πως "η ισχυς εν τι ενωσει" πρεπει να εναι το "μοτο " του site.
KΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.......................

Έτσι ομαδικά σκέφτομαι κ πράττω κ εγώ!  ;)

Το ποίο χρήσιμο εργαλείο πού πρέπει να έχει κάποιος αφτο προσπαθώ να κάνω όσο ποίο απλό μπορώ! Κ γ εμένα κ για να το δημοσιεύσω στο εδώ!

Τής φόρμες τοποθέτησης πού έχω δημοσιεύσει ποιο παλιά πρέπει να κατανοήσει κάποιος τι πρέπει να κάνει γ να πέραση επάνω ένα σύστημα κάι να το χρησιμοποιήση..

Αφτο πού παλεύω να φτιάξω τώρα κ θα το φτιάξω απλά θέλη δουλειά κ κάθε μέρα φτιάχνω κ από λυγο, κ όλο κάτι καινούριο σαν λειτουργία χρήσιμη βρίσκω η σκέφτομαι την ζυγίζω και την προσθέτω...  Είναι όταν έχω ένα σύστημα στο πρόχειρο τετράδιο μού η στον υπολογιστή μού, να το κάνω μία απλή αντιγραφή στο αρχείο κάι να εκτυπώνω με λίγες κ απλές κινήσεις!
Επίσης να έχω αυτόματα :
1)πόσο στόχου τού κάθε δελτιου πρην εκτυπώσω
2)συντελεστή τού κάθε δελτιου πρην εκτυπώσω
3)χειροκίνητα να επιλέγουμε πολλαπλάσιαστη δελτιου πρην εκτυπωσω
4)συχνότητες εμφάνισης αγώνα οριζόντια, κάθετα, κ σε όλη την ανάπτυξη ώστε να έχω εικόνα πού κ πώς να τοποθετήσω τον κάθε αγώνα
5)διαλογή νικήτριας στήλης μέσα στις συχνότητες γ να βλέπουμε ακριβώς τα λαθει
6)διαλογή νικήτριας στήλης αναλυτικά
7)ισοζύγιο ταμείου η έσοδα έξοδα συστήματος
8 )οδηγός συμπλήρωσης (πολύ σημαντικό γ ότι παίζετε στο ποδόσφαιρο) πώς συμπληρώνετε η κάθε επιλογή
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 12, 2021, 20:29:μμ από ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ »

ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 493
ΚΑΛΗ ΣΑΚΟΣΤΗ!!!

ΓΕΩΡΓΙΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΛΥΣΗ??

guest1933

  • Επισκέπτης
Δημοκριτε ,παρε λιγο μια προχειρη λυση τωρα και θα επανελθουμε με μονιμη οταν θα υπαρξει χρονος.

ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 493
το ειδα!   δεν ειναι αυτο που θελω!.. θελω να το προσθεσω στο εσοδα-εξοδα!
με συναρτηση θελω να το φτιαξω!   εψαξα κ πρεπη να γεινετε με την offset  η indirect σε συνδιασμο με sum νομιζω!
θελω οταν δινω αριθμο στηλων αυτοματατα να μου βγαζει τα αντιστιχα συνολα οπου θελβ να τα προσθεσω στο φιλλο εργασιας ταμειο!

guest1933

  • Επισκέπτης
EΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ
ΜΕ ΠΑΙΔΕΨΕ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑ.

ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 493
ΜΠΡΑΒΩ ΡΕ ΓΙΩΡΓΟ!... ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! ΑΥΤΟ ΕΙΘΕΛΑ!!!

guest1933

  • Επισκέπτης
Να είσαι καλά ΔΗΜΟΚΡΙΤΕ.
Χαίρομαι που βοήθησα......................

ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 493
Γιώργο όσο κ εάν το πάλεψα έκανα αντιγραφή την συνάρτηση άλλαξα κελιά κάι χάθηκα στα όρια πάνω, κάτω, δεξιά, αριστερά..
Κατάλαβα πώς δουλεύη όμως...

Έβγαλα άκρη ομος με την
=SUM(INDIRECT("BH12:BH" & I8+11))
Σε περίπτωση πού χρειαστείς να την χρησιμοποιήσεις κ εσύ στο μέλλον!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 19, 2021, 19:55:μμ από ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ »

guest1933

  • Επισκέπτης
Σε ευχαριστώ φίλε μου για την συνάρτηση.Εννοειται ότι χρησιμοποιείς πάντα αυτό που σε βολεύει.Γενικα στο Excel καλό είναι πρωτίστως να χρησιμοποιούμε συναρτήσεις και δευτερευόντως κώδικα γιατί είναι πιο γρήγορες και πιο ελαφρές για το πρόγραμμα.
Σε περιμένω με το αρχείο σου,.....

ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 493
Το βρήκα στο διαδίκτυο!
Για πράκτορες!
βοηθητικό για απογραφή.

ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 493
Γεώργιε θα χρειαστώ βοήθεια σε κάτι πού σκέφτομαι πού θα μάς βοηθήσει κ οποίος άλλος μπορεί...

Ένα πρόβλημα πού αντιμετώπισα είναι όταν σκαναρω μεγάλο όγκο δελτίων να μπούνε στην εφαρμογή τού ΟΠΑΠ μέσο τού κινητού η εφαρμογή κόλαη κ κάποια δελτία ίσος δεν κασαριστουν την στιγμή πού θέλω...
Η επειδή μέσω εφαρμογής μπορεί ο οπαπ να έχει πρόσβαση στα δελτία μάς πού είναι πέρασμενα κ με κάποιον τρόπο να ελέγχει τα κας άουτ ώστε όταν πατάμε για κασαρισμα να μάς εμφανίζεται ότι κόλλησε η εφαρμογή, η γίνετε σκόπιμα από κάποιους πού ελέγχουν την εφαρμογή..


Αυτό πού θέλω να κάνω στο είδιο αρχείο πού εκτυπώνω κάι σε διαφορετικό πίνακα πού δίνω αποτελέσματα να δω την νικήτρια στήλη να έχω αυτόματο υπολογισμό  εκτίμησης κασαουτ στήλης..

Κάι μετά να επιλέγω από τα δελτία πού έχω στα χέρια μού ποία θα σκαναρω για να κάνω κασαουτ..

Εάν τα έχουμε σε π. χ. 100 δελτία σε 5. 20αδες θα είναι εύκολο να βρούμε ποία να σκαναρουμε...

Πάμε με πλάνο σχεδίου κ όχι ότι έρθει...


Εδώ θα χρειαστούμε συνάρτηση μεγάλη... 

Υπολογισμός κασαουτ είναι εύκολο να το υπολογίσουμε...
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 14, 2021, 17:59:μμ από ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ »

guest1933

  • Επισκέπτης
Καλησπερα.
Ειμαι εδω να βοηθησω με οποιο τροπο χρειαστε φιλε ΔΗΜΟΚΡΙΤΕ.
Θα ηθελα μονο περισσοτερες  διευκρινησεις και παραδειγματα για το τι θελεις ακριβως.
Παντως το cashout  σε γενικες γραμμες δουλευει ως εξης
1) 1,80       οκ
2)2,00        οκ
3)2.45        οκ
4)1,70        οκ
5)2,00
6)1,50

Εστω λοιπον οτι εχουμε δελτιο με τις αποδοσεις που βλεπουμε παραπανω.
Πιανουμε τους 4 απο τους 6 αγωνες μεχρι στιγμης .Το cashout ειναι ~ το 80% της αξιας των ΠΙΑΣΜΕΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ & ΟΧΙ ολοκληρου του δελτιου που πολλοι πιστευουν,δινουν δηλαδη ~80% των ΠΙΑΣΜΕΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ .
Στο παραδειγμα μας αποδοση 3,74 Χ 80% = 2,99 ΕΥΡΩ.
Τσεκαρισε το .


ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 493
Καλησπερα.
Ειμαι εδω να βοηθησω με οποιο τροπο χρειαστε φιλε ΔΗΜΟΚΡΙΤΕ.
Θα ηθελα μονο περισσοτερες  διευκρινησεις και παραδειγματα για το τι θελεις ακριβως.
Παντως το cashout  σε γενικες γραμμες δουλευει ως εξης
1) 1,80       οκ
2)2,00        οκ
3)2.45        οκ
4)1,70        οκ
5)2,00
6)1,50

Εστω λοιπον οτι εχουμε δελτιο με τις αποδοσεις που βλεπουμε παραπανω.
Πιανουμε τους 4 απο τους 6 αγωνες μεχρι στιγμης .Το cashout ειναι ~ το 80% της αξιας των ΠΙΑΣΜΕΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ & ΟΧΙ ολοκληρου του δελτιου που πολλοι πιστευουν,δινουν δηλαδη ~80% των ΠΙΑΣΜΕΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ .
Στο παραδειγμα μας αποδοση 3,74 Χ 80% = 2,99 ΕΥΡΩ.
Τσεκαρισε το .
.

Οι υπολογισμοί πού έκανα εγώ ήταν 2.00 Χ 1.50 οι αποδόσεις πού απομένουν κάι δια το αρχικό ποσό κέρδους...

ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 493
Φτιάχνω ένα πρόχειρο εικονικό αρχείο