Welcome, Guest. Please login or register.

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευαστικό πρόγραμμα - Διόφαντος  (Αναγνώστηκε 22628 φορές)

javistas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 867
Απ: Κατασκευαστικό πρόγραμμα - Διόφαντος
« Απάντηση #15 στις: Μαΐου 15, 2021, 10:54:πμ »
Αν και οι περισσότεροι είστε ήδη εξοικειωμένοι με κατασκευαστικά, εγώ ανεβάζω τη Βοήθεια σε αρχείο, σε περίπτωση που κάποιοι έχουν απορίες.Πιο πολύ βασικά, για τις Λειτουργίες:

https://bit.ly/3uNqQyx

Φίλε είσαι αξιέπαινος για όλη την δουλειά αλλά και για τον κόπο πού αφιερώνεις και προσπαθείς να μεταδίδεις τόσο αναλυτικά!
Κρίμα πού ασχολούνται πόλοι λίγος κόσμος με τέτοιους τρόπους...

Να είσαι καλά Δημόκριτε.

javistas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 867
Απ: Κατασκευαστικό πρόγραμμα - Διόφαντος
« Απάντηση #16 στις: Μαΐου 20, 2021, 10:11:πμ »
Με βάση δύο μηνύματα που έλαβα, θα αναφερθώ λίγο στη χρήση του Διόφαντου.

ΘΕΜΑ 1

Φίλος μου ανέφερε αν γίνεται να υπάρχει έλεγχος για όρους που αλληλοαναιρούνται αλλά δε δίνουν μηδενικές στήλες.

Στο πάνελ με τις Λειτουργίες υπάρχει μία λειτουργία με όνομα "Συχνότητα σημείων". Να δούμε ποιά η δουλειά της.
Ας υποθέσουμε ότι φτιάχνουμε ένα σύστημα με 8 διπλές και δύο βασικές στήλες, εκ των οποίων η μία είναι λανθασμένη ως προς τη λογική της (ή μπήκε από απροσεξία).
Πατώντας τη συχνότητα σημείων, βλέπουμε πόσες φορές εμφανίζονται τα σημεία στα δελτία.

diophantus-vasikes" border="0

Εδώ βλέπουμε ότι έχουμε μία "λογική" βασική στήλη, την 1 και μία που στην ουσία ζητάει 3 στάνταρ. Στη συχνότητα σημείων βλέπουμε στα ματς 3,4,5 να μην υπάρχει πουθενά το σημείο Χ. Άρα η διπλές μας στην ουσία δεν υπάρχουν και έγιναν στάνταρ. Οπότε κάθε φορά, αν οι όροι είναι πολλοί, μπορούμε να δούμε την επίδραση στα σημεία μας.Αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί και όταν δημιουργούμε αντίστροφο μεταβλητό.

ΘΕΜΑ 2

Στο πάνελ Λειτουργίες πάλι, υπάρχει επιλογή που σώζει το κουπόνι σε αρχείο csv, ώστε να μπορεί να το ανοίξει κάποιος σε excel και να το επεξεργαστεί ή να το αποθηκεύσει.
Φίλος μου είπε ότι βγάζει κινέζικα όταν πάει να το ανοίξει (το csv).
H σωστή διαδικασία ανοίγματος csv είναι:
-Ανοίγουμε κενό φύλλο excel.
-Πατάμε Δεδομένα->Εισαγωγή από txt ή csv.
-Επιλέγουμε το αρχείο csv.
-Στην κωδικοποίηση, επιλέγουμε utf-8.

javistas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 867
Απ: Κατασκευαστικό πρόγραμμα - Διόφαντος
« Απάντηση #17 στις: Μαΐου 20, 2021, 17:21:μμ »
Ανεβάζω κάποια ελάχιστα συστήματα σε μορφή txt. Το όνομα αρχείου είναι επεξηγηματικό για το τι περιέχει.
Παράδειγμα, το αρχείο 10_3_6_10.txt σημαίνει 10 επιλεγμένοι αγώνες σε 3άδες, 100% 3άρι αν πιάσω 6 ματς, στήλες 10.
Αυτά τα συστήματα ανοίγουν και γίνεται αντικατάσταση σημείων με το Διόφαντο.

https://bit.ly/2Sdutzf
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 20, 2021, 17:34:μμ από javistas »

guest1933

  • Επισκέπτης
Απ: Κατασκευαστικό πρόγραμμα - Διόφαντος
« Απάντηση #18 στις: Μαΐου 20, 2021, 20:41:μμ »
Ευχαριστούμε το φίλο javistas  για ακόμα μια φορά.
Η συνδρομή του και η συμβολή του στην ολη διαδικασία που ονομάζετε ΣΤΟΙΧΗΜΑ είναι κάτι παραπάνω από ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ.

javistas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 867
Απ: Κατασκευαστικό πρόγραμμα - Διόφαντος
« Απάντηση #19 στις: Μαΐου 21, 2021, 12:18:μμ »
Ευχαριστούμε το φίλο javistas  για ακόμα μια φορά.
Η συνδρομή του και η συμβολή του στην ολη διαδικασία που ονομάζετε ΣΤΟΙΧΗΜΑ είναι κάτι παραπάνω από ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ.

Να είσαι καλά Γιώργο.
Αν είναι κάποιος φίλος που θέλει κάποιο συγκεκριμένο ελάχιστο χωρίς όρους, ευχαρίστως να το ανεβάσω. Έχω επιλέξει στην τύχη και με λογικά πλήθη στηλών.

Jimakosjijo

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 2
Απ: Κατασκευαστικό πρόγραμμα - Διόφαντος
« Απάντηση #20 στις: Μαΐου 21, 2021, 23:20:μμ »
Φίλε javistas επειδή είμαι καινούργιος θα μπορούσες να μου εξηγήσεις στο πρόγραμμα αν  διαλέξω 15 αγώνες και ζητάω να πιάσω τις 5 πως θα μπορέσω να μειώσω τις στείλες; Και ένα δεύτερο 8 αγώνες με 3πλες κανονικές για ακριβές σκορ να ζητάω να πιάσω 6 και να πληρώνομαι 5αδα η 4αδα; Αν γίνεται και αν μπορείς να μου δείξεις τον τρόπο.

javistas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 867
Απ: Κατασκευαστικό πρόγραμμα - Διόφαντος
« Απάντηση #21 στις: Μαΐου 22, 2021, 00:41:πμ »
Φίλε javistas επειδή είμαι καινούργιος θα μπορούσες να μου εξηγήσεις στο πρόγραμμα αν  διαλέξω 15 αγώνες και ζητάω να πιάσω τις 5 πως θα μπορέσω να μειώσω τις στείλες; Και ένα δεύτερο 8 αγώνες με 3πλες κανονικές για ακριβές σκορ να ζητάω να πιάσω 6 και να πληρώνομαι 5αδα η 4αδα; Αν γίνεται και αν μπορείς να μου δείξεις τον τρόπο.

Στο δεύτερο παράδειγμα υποθέτω παίζεις 8 ματς με 3 σκορ ανά ματς και πιάνεις 6 στα 8 σωστά τουλάχιστον. Δηλαδή τα άλλα 2 ματς τα χάνεις εντελώς;
Μιλάμε για κάποιες χιλιάδες στήλες, οπότε το ξεχνάς. Θα γράψω ένα παράδειγμα να δεις.

-Παίζω 7 διπλές με μήκος 6, άρα 448 στήλες.
-Εμφανίζω τις στήλες στην προβολή.
-Τρέχω αντίστροφο μεταβλητό με μήκος 4.
-Στήλες 50 περίπου.

Οπότε αυτό το σύστημα είναι 7 ματς, όπου αν πιάσεις 6 στα 7 τουλάχιστον, θα σου δώσει 4άδα σίγουρη με 50 στήλες.
Γενικά αν παίζεις χωρίς κάποιο όρο, οι στήλες είναι πάρα πολλές. Καλύτερα να βάζεις κάποιους βατούς όρους.

javistas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 867
Απ: Κατασκευαστικό πρόγραμμα - Διόφαντος
« Απάντηση #22 στις: Μαΐου 25, 2021, 20:35:μμ »
Ένα ευχαριστώ για το φίλο που με ενημέρωσε ότι έβγαλε δυνατό δελτίο παίζοντας με το κατασκευαστικό. Η ηθική ικανοποίηση είναι μεγάλη όταν βλέπεις ότι κάποιοι χρησιμοποιούν πετυχημένα αυτό που έχεις φτιάξει εσύ με πολύ μεράκι.

egbet

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 236
Απ: Κατασκευαστικό πρόγραμμα - Διόφαντος
« Απάντηση #23 στις: Μαΐου 26, 2021, 08:55:πμ »
Το καλο πραγμα φαινοτανε και ειναι η αρχη ακομα.

Στις 23/5 βαζω  3 ματς στον Διοφαντο
3 ματς 3 επιλογες στο καθενα  Χ -2 - ΟΒΕΡ & ΓΚΟΛ ΓΚΟΛ αντι για ασσο βαζω οβερ&γκολ γκολ(Οτι θελει ο καθενας αντικατασταση)
πολυ απλα βαζω 3 ομιλους
1)θελω απο 1,2 οβεργκολγκολ
2)0,1  Χ
3)1,2 διπλα
στηλες 12
τη καθε στηλη την εκανα dutching και ανεβηκαν τα δελτια περιπου στα 20
Μια στηλη κερδισμενη δινει 30-40% του αρχικου κεφαλαιου
Αν πιασεις 2 στηλες τριπλασιαζεις και παραπανω κιολας αναλογα τι αποδοσεις θα πιασεις
Δεν ειναι κατι φοβερο ουτε εφευρεση δικια μου Το θεμα μου ειναι οτι αν δεν ειχα το διοφαντο αποκλειεται
να κερδιζα  ο λογος οτι δε θα μπαινα στη διαδικασια αναλυσεις στηλων αντικατασεις μετρημα δελτιων τυπωμα και ολα αυτα που εχει
αν καθε 10 φορες που παιζω  κερδιζω τις 2 στηλες μαζι 4 φορες ειμαι 2 και παραπανω μοναδες πανω απο το αρχικο μου κεφαλαιο +20%
ΥΓ.Και ασσος να ρθει το ματς το κερδιζουμε αρκει να γινει γ/γ
ΥΓ2.Βαζω φωτο για  να μη βγει κανας εξυπνακιας και λεει οτι δε τα πιστευει κτλ κτλ
ΥΓ3.Βγαλαμε εξοαδα αγορας εκτυπωτη και μελανια για 3 χρονια
ΥΓ4.Ολα μαζι τα δελτια κοστισαν 100 και εδωσε 300

1" border="0


2" border="0
<a target='_blank' href='https://imgbb.com/'>upload[/url]

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2021, 08:57:πμ από egbet »

ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 493
Απ: Κατασκευαστικό πρόγραμμα - Διόφαντος
« Απάντηση #24 στις: Μαΐου 26, 2021, 10:27:πμ »
Μπράβο στον τρόπο σκέψης!
Τέτοια δελτία θα ξανά έρθουν πάλη κ καλύτερα όσο ψαχνόμαστε με αυτούς τούς τρόπους!

javistas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 867
Απ: Κατασκευαστικό πρόγραμμα - Διόφαντος
« Απάντηση #25 στις: Μαΐου 26, 2021, 12:28:μμ »

Αν πιασεις 2 στηλες τριπλασιαζεις και παραπανω κιολας αναλογα τι αποδοσεις θα πιασεις
Δεν ειναι κατι φοβερο ουτε εφευρεση δικια μου Το θεμα μου ειναι οτι αν δεν ειχα το διοφαντο αποκλειεται
να κερδιζα  ο λογος οτι δε θα μπαινα στη διαδικασια αναλυσεις στηλων αντικατασεις μετρημα δελτιων τυπωμα και ολα αυτα που εχει


Συγχαρητήρια για άλλη μία φορά.
Τελικά όπως λένε, το απλό είναι το πιο δύσκολο, επειδή πάντα ψάχνουμε τα πολλά και σύνθετα. Λίγα ματς και βασικές στήλες που περνάνε σε μεγάλο βαθμό.
Παίζοντας λίγο με τις τυχαίες νικήτριες στήλες, μπορείς να δεις τι ακριβώς θα παίρνεις κάθε φορά κατά μέσο όρο.
Το πρόγραμμα υπολογίζει ανάλογα με την απόδοση σημείων και κάνει κλήρωση ανάλογα με τις πιθανότητες κάθε σημείου.
Ναι τα πλεονεκτήματα του προγράμματος είναι αυτά που γράφεις.

javistas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 867
Απ: Κατασκευαστικό πρόγραμμα - Διόφαντος
« Απάντηση #26 στις: Μαΐου 26, 2021, 20:45:μμ »
Ο Διόφαντος δε σταματάει να εξελίσσεται.

Προστέθηκε dutching στο Διόφαντο. Για όσους δεν ξέρουν, dutching είναι το ισομοίρασμα του πονταρίσματος, ώστε σε κάθε περίπτωση κέρδους, να παίρνουμε το ίδιο κέρδος. Παράδειγμα, αν θέλουμε να παίξουμε 9 ευρώ σε 2 στήλες με απόδοση 2,00 και 4,00 αντίστοιχα, τότε θα παίξουμε 6 ευρώ στη στήλη με απόδοση 2,00 και 3 ευρώ στη στήλη με απόδοση 4,00. Οπότε σε κάθε περίπτωση, θα έχουμε επιστροφή 12,00 ευρώ.
Δίνουμε στο κατάλληλο πεδίο το ποσό που θέλουμε να παίξουμε και ο Διόφαντος κάνει το μοίρασμα των πονταρισμάτων.
Φυσικά θα υπάρχουν διαφορές κάποιων ευρώ, επειδή ο ΟΠΑΠ δέχεται πονταρίσματα με κλίμακα του 25λεπτου.

diophantus-dutching" border="0
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2021, 20:47:μμ από javistas »

aggelinos

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 34
Απ: Κατασκευαστικό πρόγραμμα - Διόφαντος
« Απάντηση #27 στις: Μαΐου 26, 2021, 22:17:μμ »
μπράβο ρε φίλε... και νωρίτερα ρώταγα τον egbet τι είναι το dutching...!!! περιμένω την νέα έκδοση.. μπράβο!

ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 493
Απ: Κατασκευαστικό πρόγραμμα - Διόφαντος
« Απάντηση #28 στις: Μαΐου 26, 2021, 23:43:μμ »
Εάν μπορείς πρόσθεσε περισσότερες επιλογές αγορών..
Γ αντικατάστασοις όπως εκάνε ο φίλος μας κ πληρώθηκε...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2021, 23:45:μμ από ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ »

javistas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 867
Απ: Κατασκευαστικό πρόγραμμα - Διόφαντος
« Απάντηση #29 στις: Μαΐου 27, 2021, 20:07:μμ »
Εάν μπορείς πρόσθεσε περισσότερες επιλογές αγορών..
Γ αντικατάστασοις όπως εκάνε ο φίλος μας κ πληρώθηκε...

Θα προσθέσω και άλλες αγορές, κυρίως ημιχρόνου. Νομίζω ότι οι περισσότερες καλύπτουν τον κόσμο.
παρακάτω δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις.