Welcome, Guest. Please login or register.

Αποστολέας Θέμα: Νέο κατασκευαστικό πρόγραμμα - Βοήθειες  (Αναγνώστηκε 24374 φορές)

javistas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 863
Νέο κατασκευαστικό πρόγραμμα - Βοήθειες
« στις: Μαρτίου 20, 2019, 21:01:μμ »
Καλησπέρα σε όλους,

Κατ' αρχήν ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους όσους βάζουν έξυπνα συστήματα εδώ.

Στο προκείμενο: Είμαι και γω ένας παλιός χρήστης του Άρτεμις και του ΠΡΟΠΟ γενικά. Το Ανδρομέδα δεν το χρησιμοποίησα σχεδόν καθόλου. Είδα λοιπόν ότι οι εταιρίες πλέον δεν ασχολούνται με τον παλιό παίχτη που θέλει να παίζει συστήματα με 5,6,7,8, 10 ματς και ο ΟΠΑΠ το έκανε πολύ δύσκολο να γράψεις ένα δελτίο και επειδή ήθελα εγώ να παίξω στον ΟΠΑΠ, αποφάσισα να φτιάξω ένα τέτοιο πρόγραμμα. Προηγουμένως, έψαξα μπας και υπάρχει κάτι αλλά βρήκα ένα πανάκριβο το οποίο μάλλον απευθύνεται σε πρακτορεία και δεν αγοράζεται (ήθελε κάπου 150 ευρώ τη χρονιά).

Τι  κάνει το πρόγραμμα (ως τώρα):

1. Κατεβάζει κουπόνι οποιασδήποτε ημερομηνίας, ακόμα και παλιάς.
2.Μπορείς να επιλέξεις ποιά πρωταθλήματα θες (ΕΛΛ1,ΙΤΑ1,ΓΕΡ1 κλπ).
3.Μπορείς να εκτυπώσεις κατευθείαν κάποια στήλη (σα να επιλέγεις με το στυλό).
4.Μπορείς να δώσεις το πλήρες σου και να δώσεις ομίλους με βασικές στήλες (άπειρες).
5.Μπορείς να εκτυπώσεις τις στήλες του κατασκευαστικού.

Το κατασκευαστικό μπορεί να εκτυπώσει Τελικό αποτέλεσμα, Διπλές ευκαιρίες, Τελικό Σκορ, Ημίχρονα-Τελικά και όλα τα Over-Under (1.5,2.5,3.5,4.5). Δεν ασχολήθηκα με τα άλλα καθώς δε βλέπω ενδιαφέρον να μπει στο πρόγραμμα πχ ένα ειδικό στοίχημα.

Αυτό που θέλω, είναι να μου πει κάποιος τι θεωρεί ως χρήστης σημαντικό, να κάνει το πρόγραμμα για να το υλοποιήσω. Επίσης, αφού το τελειώσω θέλω να το διαθέσω σε μία συμβολική τιμή (κυριολεκτικά) την οποία θα ορίσετε εσείς ως παίχτες. Το πρόγραμμα έχει το χαρακτήρα του κατασκευαστικού και βοήθεια στην εκτύπωση. Μη μου ζητήσει κάποιος να βλέπει προιστορία των ομάδων, προβλέψεις κλπ. Είναι κάτι που απαιτεί χρόνο, τον οποίο δε μπορώ να διαθέσω.

Ανεβάζω μερικές εικόνες:

ΦΙΛΛΑΣ

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2560
  • ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ (ΠΕΡΝΑ-ΠΕΡΝΑ) Η ΜΕΛΙΣΣΑ...!!!
Απ: Νέο κατασκευαστικό πρόγραμμα - Βοήθειες
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 21, 2019, 21:18:μμ »
ΚΑΤ ΑΡΧΗΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΟ ΣΑΙΤ ΜΑΣ...ΑΠ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ...ΑΠΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΡΗΓΟΡΟ ΣΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ...ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΙΛΗΣΕ ΜΕ ΤΟΝ ΔΟΚΤΟΡΑ ΜΕΣΩ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ...ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΔΟΚΤΟΡΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ...ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΑΤΙ...


Υ.Γ...ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ...???


ΦΙΛΛΑΣ ΖΑΧΑΡΙΑΣ
ΦΙΛΛΑΣ ΖΑΧΑΡΙΑΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ.

javistas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 863
Απ: Νέο κατασκευαστικό πρόγραμμα - Βοήθειες
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 21, 2019, 21:50:μμ »
Επίσης ξέχασα να πω ότι μπορεί να εκτυπώνει και να χειρίζεται GG/NG και Σύνολο Γκολ, 0-1,2-3, κλπ.

Υπολογίζω σε 4-5 μέρες να το έχω τελειώσει, οπότε και θα ανεβάσω ένα βιντεάκι με τη λειτουργία του.

Αυτό που ρωτάω παραπάνω είναι αν αξίζει ας πούμε να μπει στατιστικός όρος Συμμετρίες ή Εναλλαγές ή Βάρος σε ένα πρόγραμμα που ασχολείται με πολλών ειδών στοιχήματα. Εκτός και αν η πλειοψηφία παίζει 1,Χ,2 οπότε ναι, αξίζει.
Τις επόμενες μέρες θα χρειαστώ κάποιους εθελοντές χρήστες για να δω αν εκτυπώνει σωστά σε όλους τους εκτυπωτές ή μήπως θέλει καλιμπράρισμα.

Από ταχύτητα δεν ξέρω, δεν το δοκίμασα με μεγάλα συστήματα.

Καλό βράδυ.

Και μία εικόνα ακόμη:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 21, 2019, 21:57:μμ από javistas »

ΦΙΛΛΑΣ

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2560
  • ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ (ΠΕΡΝΑ-ΠΕΡΝΑ) Η ΜΕΛΙΣΣΑ...!!!
Απ: Νέο κατασκευαστικό πρόγραμμα - Βοήθειες
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 21, 2019, 23:15:μμ »
ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ...
ΦΙΛΛΑΣ ΖΑΧΑΡΙΑΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ.

javistas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 863
Απ: Νέο κατασκευαστικό πρόγραμμα - Βοήθειες
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 22, 2019, 22:40:μμ »
Ανεβάζω ένα βιντεάκι από το πρόγραμμα, αν και είναι λίγο νωρίς.

http://www.mediafire.com/file/wfbiwblnbhh0dtb/kataskevastiko.mp4/file

Κατεβάζει κουπόνια, απεριόριστες βασικές στήλες σε γκρουπ. Όχι υπερόμιλοι, αλλά αν ζητηθεί, εύκολο είναι, το φτιάχνω.
Προβολή στηλών, εκτύπωση στηλών (τουλάχιστον σε δικό μου εκτυπωτή).
Λείπουν πράγματα ακόμα, όπως το να φιλτράρει στήλες με βάση την απόδοση, να κάνει μάζεμα στην εκτύπωση ή να ζητείται να εκτυπώνεται η διπλή 1Χ ως ΔΕ 1Χ, να αποθηκεύει συστήματα ή δελτία κλπ.

Τροποποίηση 16/06/2019:

Επειδή έχουμε φτάσει στην πρώτη έκδοση του προγράμματος, βάζω και εδώ το λινκ για το το zip που περιέχει ένα αρχείο βοήθειας και ένα βίντεο.
http://www.mediafire.com/file/yvp33it5do17sl5/Diophantus.zip/file
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 16, 2019, 10:04:πμ από javistas »

javistas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 863
Απ: Νέο κατασκευαστικό πρόγραμμα - Βοήθειες
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 24, 2019, 21:26:μμ »
Παιδιά λίγο τη συμμετοχή σας χρειάζομαι.

Έχω ανεβάσει ένα αρχειάκι που τρέχει και εκτυπώνει ένα δελτίο Πάμε Στοίχημα. Αν μπορεί κάποιος να το κατεβάσει και να το τρέξει έχοντας στον εκτυπωτή του ένα δελτίο Πάμε Στοίχημα. Εκτυπώνει μία 15άδα από αγώνες, 1111,1112,...,1125. Τα 5 πρώτα είναι άσσοι, μετά χι και μετά διπλά.

Το κουπόνι πρέπει να είναι έτσι:

http://www.mediafire.com/view/74wrssc5j57hgne/pame_stoixima.jpg

Το αρχείο που τρέχει είναι το εξής:

http://www.mediafire.com/file/8pms7fj9ujp9j9c/OpapPrintTest.jar/file

Μόλις το τρέξετε, κάνετε κλικ στο κουμπί που λέει "Εκτύπωση σε κουπόνι" και στέλνει το δελτίο στον εκτυπωτή.

Αν κάποιος έχει πρόβλημα με εκτύπωση, ας ποστάρει ποιόν εκτυπωτή χρησιμοποιεί και τι λειτουργικό.

Καλή είναι η συμμετοχή από αρκετούς ώστε να βεβαιωθώ ότι λειτουργεί σε όλους τους εκτυπωτές.

Για να εκτελεστεί το αρχείο, είναι απαραίτητη η εγκατάσταση java (που λογικά είναι ήδη).

Ευχαριστώ παίδες.

javistas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 863
Απ: Νέο κατασκευαστικό πρόγραμμα - Βοήθειες
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 25, 2019, 22:55:μμ »
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά,

Βλέπω ότι έχει κατέβει το αρχείο και λογικά έχει δοκιμαστεί. Ένας φίλος απάντησε ότι έχει ένα μικρό θέμα, μπορούν να απαντούν και αυτοί που δεν έχουν κάποιο πρόβλημα με την εκτύπωση και επίσης ποιόν εκτυπωτή έχουν.
Η εκτύπωση είναι ίσως το πιο σημαντικό γιατί χωρίς εκτύπωση, δεν έχει νόημα το κατασκευαστικό, ειδικά αν θες να παίξεις 30-40 στήλες και πρέπει να γράφεις με το χέρι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 25, 2019, 22:57:μμ από javistas »

manos57

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Νέο κατασκευαστικό πρόγραμμα - Βοήθειες
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 27, 2019, 22:31:μμ »
ΟΚ κανενα προβλημα στην εκτυπωση (CANON MP250) παλιος. Ποτε θα το ολοκληρωσεις?

javistas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 863
Απ: Νέο κατασκευαστικό πρόγραμμα - Βοήθειες
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 27, 2019, 22:51:μμ »
Μάνο καλησπέρα και ευχαριστώ που απαντάς,

Θα εξαρτηθεί από το πόσο γρήγορα θα ξεμπλέξω με το θέμα "Εκτύπωση". Δείχνει να ξεμπλέκω, είχα feedback από δύο παιδιά που μου ανέφεραν προβλήματα (τα οποία λύθηκαν). Να σημειώσω ότι ΠΡΕΠΕΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να γίνεται κεντράρισμα με τους οδηγούς του εκτυπωτή, για να μην ξεφεύγει το δελτίο. Το λογισμικό δεν κάνει κεντράρισμα. Θα χρειαστεί βέβαια σίγουρα μέριμνα για να μπει επιλογή για ένα ελάχιστο καλιμπράρισμα αριστερά-δεξιά και πάνω-κάτω κατά το δοκούν (δεν το είχα προβλέψει), για να μην έχουμε άλλα προβλήματα με άλλους χρήστες και να καλύπτω όλους τους εκτυπωτές.
Επίσης θα εξαρτηθεί από το ποιές επιλογές θέλουμε να έχουμε. Σκέφτομαι να βάλω ως  όρους, εκτός από τις βασικές στήλες, 4: Βάρος, Συνεχόμενα, Εναλλαγές, Συμμετρικά.
Αν δεν υπάρξουν άλλες απαιτήσεις, δε νομίζω πάνω από 3, το πολύ 4 εβδομάδες (δυστυχώς έχω και δουλειά πολλή αυτό τον καιρό).

 Οπότε λίγο υπομονή.

javistas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 863
Απ: Νέο κατασκευαστικό πρόγραμμα - Βοήθειες
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 28, 2019, 23:50:μμ »
Καλησπέρα σε όλους,

Βλέπω το εξής παράδοξο στο mediafire : Το αρχείο της δοκιμαστικής εκτύπωσης, έχει περισσότερα κατεβάσματα από το βίντεο με τη μικρή επίδειξη και το αρχείο εικόνας με το δελτίο έχει το 1/10 της δοκιμαστικής εκτύπωσης!
Παιδιά, εκτυπώνει συγκεκριμένα σημεία ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ. Δεν είναι πρόγραμμα εκτύπωσης που να δουλεύει όπως θέλει ο χρήστης. Αν θέλετε, μπείτε και ζητείστε να φτιάξω ένα δωρεάν. Εννοείται απλή εκτύπωση και όχι το κατασκευαστικό.

Βλέπω μικρό ποσοστό, σε σχέση με τα κατεβάσματα, να ανταποκρίνεται με μήνυμα. Να υποθέσω ότι όλοι εκτυπώνουν σωστά;
Αύριο ή μεθαύριο,θα ανεβάσω άλλη μία δοκιμαστική για εκτύπωση, αυτή τη φορά με παραμέτρους για να μπορέσουν όλοι να φέρουν το δελτίο στα μέτρα τους. Και περιμένω εντυπώσεις.

Προτρέπω τους συμφορουμίτες να συμμετέχουν και να βοηθούν. Στο τέλος θα υπάρχει και μία έκπληξη.

Καλό βράδυ σε όλους.

javistas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 863
Απ: Νέο κατασκευαστικό πρόγραμμα - Βοήθειες
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 30, 2019, 01:32:πμ »
Καλησπέρα σε όλους,

Ανέβηκε το διορθωμένο δοκιμαστικό αρχείο. Εδώ για κατέβασμα :

http://www.mediafire.com/file/6myslwtpkly69x6/OpapPrintFinalTest.jar/file

Μόλις το ανοίξετε, θα δείτε δύο πεδία και 2 τετράδες κουμπιών ανά πεδίο. Το πάνω πεδίο είναι για τα ματς 1-8 και το κάτω για τα ματς 9-15. Κλικάροντας στα κατάλληλα πεδία, μπορείτε να μετακινήσετε την εκτύπωση αριστερά,δεξιά, πάνω, κάτω. Αρνητικοί αριθμοί σημαίνουν μετακίνηση προς τα αριστερά ή κάτω αντίστοιχα και θετικοί, δεξιά ή πάνω αντίστοιχα.



Παράδειγμα:

Στο πάνω πεδίο που έχω 0,0, το διορθώνω και γίνεται -1,-1. Αυτό σημαίνει ότι η πρώτη 8άδα ματς, θα μετακινηθεί 1 κουκίδα αριστερά και 1 κουκίδα κάτω. Προσοχή γιατί με μεγάλα νούμερα θα ξεφύγουν εντελώς. Θεωρώ ότι μέχρι -2 ή +2 θα δουλέψει για όλους. Επειδή διόρθωσα και άλλα πράγματα, πριν δοκιμάσετε με καλιμπράρισμα, εκτυπώστε στο default με 0,0.

Ελπίζω τώρα να έχουμε ξεμπερδέψει με την εκτύπωση για όλους τους εκτυπωτές, περιμένω feedback, ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 30, 2019, 01:37:πμ από javistas »

javistas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 863
Απ: Νέο κατασκευαστικό πρόγραμμα - Βοήθειες
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 31, 2019, 21:19:μμ »
Από μηνύματα που έλαβα, δείχνει ότι το θέμα "εκτύπωση" έχει διευθετηθεί.

Φίλος χρειάστηκε να φτάσει ως και 30 μονάδες αριστερά για να εκτυπώσει σωστά.

Ευχαριστώ όσους ανταποκρίθηκαν.

javistas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 863
Απ: Νέο κατασκευαστικό πρόγραμμα - Βοήθειες
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 04, 2019, 22:12:μμ »
Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να παρακαλέσω κάποιους, να μη μου στέλνουν προσωπικά μηνύματα για να συζητήσουμε θέματα που έχω εγώ αποφασίσει για το μέλλον του λογισμικού που γράφω.
Αν θέλουν να προτείνουν κάτι, το οποίο θέλουν να κάνει το πρόγραμμα, καλώς. Αλλά αν στέλνουν μηνύματα τύπου "πού πας, αυτά τα κάνει και το Άρτεμις και το Big7 στα 70 ευρώ, γιατί να πάρω το δικό σου", καλά είναι να σταματήσουν.
Το Big7 δεν κάνει 70 ευρώ, το Άρτεμις απ' όσο ξέρω δε συνεχίζει. Αν κάνω λάθος, ας το πείτε.

https://www.big7.gr/forma.htm
http://www.betchannel.gr/programs/stoixima/default.htm

Το πρόγραμμα γράφεται με γνώμονα τις ανάγκες του μέσου παίκτη που θέλει να:

- ΕΧΕΙ ΚΟΥΠΟΝΙ στον υπολογιστή, το οποίο ανανεώνεται όποτε θέλει ο παίκτης.
- μπορεί να εκτυπώσει όσες στήλες θέλει (όποιος αμφιβάλει, ας δει τους περιορισμούς του Big7 όπως και την τιμή του).
- χρησιμοποιήσει κάποιους βασικούς στατιστικούς όρους (βάρος, εναλλαγές, συμμετρίες)
- χρησιμοποιήσει όρους με βάση την πρόβλεψή του, δηλαδή βασικές στήλες.
- αποθηκεύσει - φορτώσει - εκτυπώσει στήλες,συστήματα, όρους.

Αυτό θα είναι : λιτό.

Ένα ευχαριστώ σε όλους τους φίλους που συμμετέχουν γενικά και βοηθούν.

BETSAITER

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 78
Απ:8 ΑΓΩΝΕΣ ΤΕΤΡΑΔΕΣ 14 στηλες
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 10, 2019, 03:01:πμ »

javistas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 863
Απ:8 ΑΓΩΝΕΣ ΤΕΤΡΑΔΕΣ 14 στηλες
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 11, 2019, 20:12:μμ »
https://1x2-1x2-1x2.blogspot.com/2019/04/8.html

Ότι να' ναι ο φίλος...

Αν έχει κάποιος εμπειρία με όποιο κατασκευαστικό, ας παραθέσει ταχύτητες σε επεξεργασία στηλών.

Στο περίπου από χρόνο, αλλά να μου πει συγκεκριμένα τι ακριβώς ζητάει, πχ παράγωγο 6-4-3 στις 13 τριπλές.