Welcome, Guest. Please login or register.

Αποστολέας Θέμα: Φόρμα τοποθέτησης συστημάτων για εκτύπωση 1000 δελτία - Χατζόπουλος Δημόκριτος -  (Αναγνώστηκε 55639 φορές)

Χρηστος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 473
Παντως ως προς την αρχικη σου αναπτυξη εχω την απορια πως με σκεπτικο για 100% τριαρι η οποια 5νταδα εβγαλες τοσες στηλες.

Ενω

25 αγωνες

για 5νταδα

100% τριαρι

15 πιασμενα.......=4στηλες


01 02 03 04 05
06 07 08 09 10
11 12 13 14 15
16 17 18 19 20

javistas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 867
Αλλά αυτό θέλει 22 στα 25 σωστά για να πάρεις 5άρι.

JONATHAN4E

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 49
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για την προσπάθεια.Χρήστο σε ευχαριστώ και σένα,αλλά ο φίλος javistas έπιασε λίγο περισσότερο το νόημα αυτού που με ενδιέφερε και το ποσοστό του 93% με 12 στις 25 επιτυχίες πιθανολογώ πως προκύπτει από τον ΔΙΟΦΑΝΤΟ.Το σκεπτικό μου δεν είναι να παιχτούν 25 μονά ,αλλά 25 όμιλοι αγώνων με Μ.Ο.απόδοσης του κάθε ομίλου το 3.'Αρα η κάθε νικήτρια ν-αδα θα είναι 3^5=243 απόδοση που υπερκαλύπτει το σύνολο του πονταρίσματος.

ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 493
15 τρίπλες σε 100 στήλες διαθέσιμο το σύστημα προς χρήση στην εκτύπωση!

Δείτε το βίντεο τού Φίλλα γ να το καταλάβετε...
Αντικατάσταση οπουδήποτε σε οτιδήποτε είναι πολύ εύκολο να γίνει κάι στοχευμενα...

https://youtu.be/a3jz3fILfV4

https://www.mediafire.com/file/s3fxu08wfafdncx/15_%25CF%2584%25CF%2581%25CE%25B9%25CF%2580%25CE%25BB%25CE%25B5%25CF%2582-%25CF%2583%25CF%2584%25CE%25B7%25CE%25BB%25CE%25B5%25CF%2582_100.xlsm/file

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 23, 2021, 21:31:μμ από ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ »

ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 493

lam-pak

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 3
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΔΗΜΟΚΡΙΤΕ.  ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟΥΣΙΑΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΞΑΝΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΟ ΣΤΟΙΧΗΜΑ.   ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ. ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΕXCEL ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΑΝΕΒΑΣΕΙ (ΦΟΡΜΑ 1,2,3) ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΥΞΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΔΕΚΤΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ?

ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 493
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΔΗΜΟΚΡΙΤΕ.  ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟΥΣΙΑΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΞΑΝΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΟ ΣΤΟΙΧΗΜΑ.   ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ. ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΕXCEL ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΑΝΕΒΑΣΕΙ (ΦΟΡΜΑ 1,2,3) ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΥΞΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΔΕΚΤΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ?

Τα έχω αύξηση έως κάι 442 επιλογές στο νέο αρχείο όπου εκεί κάνεις ότι θέλης..
Τώρα γ τα παλιά πού είναι κ ελαφριά γ να τα φτιάξω θέλη λεπτομεριοδουλια και χρόνο πολύ τον οποίο είναι αδύνατον να τα ξανά πιάσω πάλη.. Θέλω να σε βοηθήσω αλλά δεν έχω τον απαραίτητο χρόνο...

Δες τα βίντεο κάι δούλεψε επάνω στο νέο, κατανοητό ότι είναι βάρη κ κόλαη κ δυσκολεύεστε να περάσετε ένα σύστημα, κ σε εμένα έτσι κόλαη...  εκεί όμως αν έχεις φαντασία φτιάχνεις ωραία πράγματα κάι παράλληλα έχεις κ ταυτόχρονη ανάλυση...

*Γ να μην παιδεύεστε τόσο πολύ ανοίξτε ένα ξεχωριστό νέο αρχείο πού είναι ελαφρη φτιάξτε την ανάπτυξη με τους αριθμούς κ μετά το κάνετε αντιγραφή κ επικόλληση τιμών στο πρόχειρο... όταν θέλετε να περάσετε ένα σύστημα επάνω,

Αν έχεις κατά νου σού κάποιο σύστημα βάλε το εδώ να το δουλέψω κ να ανεβάσω όταν θα μπορώ..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 26, 2021, 22:11:μμ από ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ »

lam-pak

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 3
ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΛΕΠΤΟΔΟΥΛΕΙΑ ΑΠΛΩΣ ΕΙΠΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΗΠΩΣ ΣΟΥ ΗΤΑΝ ΕΥΚΟΛΟ  (ΑΝ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΛΗΣΗ). ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΓΩ?

ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 493
ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΛΕΠΤΟΔΟΥΛΕΙΑ ΑΠΛΩΣ ΕΙΠΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΗΠΩΣ ΣΟΥ ΗΤΑΝ ΕΥΚΟΛΟ  (ΑΝ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΛΗΣΗ). ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΓΩ?

Κ να στο αναλύσω δεν θα το κατάλαβης...

Κάνε αυτό πού έγραψα ποίο πρην στο νέο αρχείο κ θα βγάλεις άκρη.. Κ ότι μπορώ να βοηθήσω είμαι διαθέσιμος..

ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 493

ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 493
Για πολλά γούστα....

Δώστε βάση για να το καταλάβετε...
Αυτό είναι ένα σύστημα ενισχυμένο μεταβλυτο όπου εάν δεν χαθεί πρόβλεψη έχουμε έχουμε στην χειρότερη ότι έρθει δύο στήλες με 5αρι και στην καλύτερη μια στήλη με 6αρι...

Παμε λείπον να κάνουμε μια τροποποίηση στης στις αντικατάστασεις σε οριζόντια μορφή..

Αριστερά έχουμε 6 αγώνες με μπλε χρώμα καλά μελετημενους με μικρές αποδόσεις μέσο όρο 1,20..  Αυτές οι προβλέψεις είναι ότι θέλουμε αρκεί να είναι εύκολοι κ να επαλυθεωντε αέρα...
Δεξια έχουμε άλλους 6 με πράσινο ακριβός το είδιο πού προανέφερα...

Κάι κάνουμε τής έξεις αντικατάστασεις σε οριζόντια μορφή γραμμή γραμμή όπως υποδύεται από τα βελάκια δεξιά κ αριστερά τού συστήματος...
Πλεονέκτημα ότι θέλουμε εύκολους αγώνες με μικρές αποδόσεις...
Δεν θέλουμε σε καμία περίπτωση να χαθούν δύο στην ίδια γραμμή
Τότε αυτόματα χάθηκε όλο το σύστημα...
1. Σε περίπτωση πού επαλυθευτουν κάι οι 12 αγώνες έχουμε επιστροφή κάι από τα 16 δελτία..
2. Σε περίπτωση πού χαθεί ένας μόνο όπου διποτε κάι οι υπόλοιποι 11 περάσουν έχουμε 8 δελτία επιστροφή...
3. Σε περίπτωση πού χαθούν δύο μόνο όπου διποτε και υπόλοιποι 10 περάσουν έχουμε 4 δελτία επιστροφή..
4. Σε περίπτωση πού χαθούν τρία μόνο όπου διποτε και υπόλοιποι 9 περάσουν εχουμε 2 δελτία επιστροφή..
5. Σε περίπτωση πού χαθούν τέσσερα κάι πάνω χάθηκε όλο το σύστημα..


Έτσι είναι το σκεπτικό στις αντικατάστασεις...

Παμε λείπον αυτό το σύστημα να το κάνουμε ΑχΒ με το είδιο σύστημα κάι είδιο τρόπο αντικατάστασης και σκέψης με άλλους αγώνες..

Οπότε θα έχουμε 16 Χ 16 = 256 στήλες-δελτία = 0,25€ Χ 256 = 64€
Η κάθε στήλη 12αδα θα έχει απόδοση 8,80 τόσο μας φτάνει είναι καλά κάι ποίο μικρή να ειταν δεν θα μάς επηρεάζε καθόλου...  Εάν προσθέσουμε κ 3 ακόμα αγώνες τού 1.70 κάι στα 256 δελτία σαν υποθετικά στάνταρ φτιάχνουμε 15αδα με απόδοση τού κάθε δελτιου 43,62 κάι πάλη εδώ είμαστε καλά...
Τη ζητάμε από το σύστημα :
Την επαλήθευση όλων τον εύκολων αγώνων κάι αυτά τα 3 υποθετικά στάνταρ...
Τίποτα δεν είναι απίθανο και τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο να προβλέψουμε 24 εύκολες απόδοσεις τού 1,20 κάι τρεις 1,70

Τι μας δίνει το σύστημα :

43,62 απόδοση τού κάθε δελτιου Χ 0,25 λεπτά ή κάθε στήλη = 10,90€ Χ 256 δελτία = 2, 792€ ευρώ επιστροφή από 256 δελτία...
Με δύο λόγια κυνηγάμε ένα αξιόπιστο πόσο με έναν διαφορετικό τρόπο σκέψης κ λογικής κάι καθαρό αφορολόγητο χρήμα παρακαλώ...
Απλά θα περνούμε σβάρνα τα πρακτορεία της γειτονιάς να εξαργυρωνουμε ένα ένα δελτίο...

Λογική 1.
Εάν κάποιος με άλλους διαφορετικούς τρόπους κέρδισει ένα μεγάλο δελτίο ο οπαπ θα κρατήσει τον φόρο (αδιάφορο για εμάς, εμείς να κερδίσουμε θέλουμε κ ας κρατήσει όσο θέλη)
Λογική 2.
Εαν κάποιος χρωστά στην εφορια κ πάει να κάνει εξαργύρωση απ την τράπεζα αυτόματα θα τού τα κάνει παρακράτηση κ δεν θα πάρει τίποτα στο χέρι πράγμα πού δεν το θέλουμε...
Λογική 3.
Επειδή όλο αυτό δεν φένετε κάι είναι κατά κάποιον τρόπο σαν μαύρο χρήμα πού στην ουσία δεν είναι,σε περίπτωση κάποιος πού κέρδιση Π. Χ. Πολλα δελτία κ ποιο μεγάλα απαραίτητο είναι να κρατάμε κ να φυλάσσονται τα κερδισμένα δελτία με τής αποδείξεις...

Το σύστημα είναι εύκολο να παίκτη στην πράξη καθώς 256 δελτία εκτυπωνωντε ευκολα κάι 64€ πού ισούται με δύο ημερήσια μεροκάματα είναι καλό το ποσό πού θα δαπανήσουμε...

Με δύο λόγια προσπαθούμε να χτυπάμε στην παραγωγή αθόρυβα κάι ανώνυμα κάι κατά κάποιον τρόπο νόμιμα μαύρα ας το πούμε..

Το σύστημα το έχω περασμένο είδη στην εκτύπωση κ είναι ετημο προς χρήση...

Εάν δεν το κάνουμε ΑχΒ κάι κρατήσουμε μόνο της 16 στήλες με τής αντικατάστασεις προανέφερα κάι χαθούν 3 από τα 12 αγώνες οπουδήποτε αρκεί να μην είναι στην ίδια σειρά ομος, αυτός είναι ο μοναδικός όρος τού συστήματος.. Τότε έχουμε επιστροφή δαπάνης!

Κάι ένα κόλπο στης προβλέψεις κατά την προσωπική μού γνώμη..
Θέλουμε την επαλυθευση της απόδοσης κ όχι την τρελή πρόβλεψη...
Εδώ δεν χρειάζεστε να βιαζόμαστε, δηλαδή προσεκτική διαλογή των αγώνων κάι επιλογής.. .
Προτιμότερο θα ήταν οι αγώνες να επιλεχθούν προσεκτικά από όλο το κουπόνι ενως τετραήμερου ανεξαρτήτου ημέρας για περισσότερη αποδοτικότητα...
Σκοπός πού επέλεξα ζυγό αριθμό μήκος στήλης είναι ότι στης αντικατάστασεις έχουμε ίση κατανομή

Οι απόψεις των χρηστών είναι πολύτιμες διότι ο κάθε ένας έχει το δικό τού σκεπτικό κάι το βλέπει από τιν δική οπτική γωνία, οπότε γράψτε σας παρακαλώ την άποψη σας κ την δική σας λογική, ίσος κάτι πού δεν το έχω υπολογίσει σωστά η εχω παραβλέψη κάτι συμπληρώστε με η έχετε κάτι καλύτερο έχει κάποιος κατά νου του ή να πρόσθεση κάτι θα ειταν συμπλήρωμα!

Εάν το δούμε σαν ομάδα το κέρδος θα έρθει από μόνο του..
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 02, 2021, 16:04:μμ από ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ »

Χρηστος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 473
Δικό μου σκεπτικό
Εφόσον χαθούν σημεία στην ίδια σειρά  χάνει όλο το σύστημα.
Και  αν χαθούν 4  και πάνω επισης .
Ισως  αντίστοιχα  αναπτυσσόταν διαφορετικά.
Παραθέτω

12 .........αγώνες

6..........6 αδα-ες

9/12......,..πιασμένα


Στήλες=15

Εσύ δεν θες να χάσεις 4 ,άρα και εσύ ζητάς λογικά 9πιασμενα  .

Η διαφορά έχει να κάνει με το χάσιμο σε ίδια σειρά  όπου σε αυτό που  αναφέρω δεν έχει αυτό τον περιορισμό,,και οι στηλες τέλος ειναι 225.


« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 11, 2021, 23:45:μμ από Χρηστος »

ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 493
Δικό μου σκεπτικό
Εφόσον χαθούν σημεία στην ίδια σειρά  χάνει όλο το σύστημα.
Και  αν χαθούν 4  και πάνω επισης .
Ισως  αντίστοιχα  αναπτυσσόταν διαφορετικά.
Παραθέτω

12 .........αγώνες

6..........6 αδα-ες

9/12......,..πιασμένα


Στήλες=15

Εσύ δεν θες να χάσεις 4 ,άρα και εσύ ζητάς λογικά 9πιασμενα  .

Η διαφορά έχει να κάνει με το χάσιμο σε ίδια σειρά  όπου σε αυτό που  αναφέρω δεν έχει αυτό τον περιορισμό,,και οι στηλες τέλος ειναι 225.
.

Καλημέρα!

Δεν θέλουμε δύο στην ίδια σειρά χαμένα και από 4 και πάνω από τα 12... 
Στα 3 χαμένα απλά μας επιστρέφετε η δαπάνη...

Το ΑχΒ είναι γ να υπαρχή πολύ παραγωγικοτητα..

Στς 225 τι παραγωγικοτητα θα έχει?
Εάν περάσουν 9 στα 12 στο πρώτο και 9 στα 12 στο δεύτερο πόσα δελτία επιστρέφη ώστε να κάνουμε την σούμα?

Καλημέρα

Χρηστος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 473
Στην  άποψη μου  που αναφέρω,ξαναλέω  υπάρχουν τα ίδια χαρακτηριστικά.

Ισχύει το ΑχΒ

Η διαφορά  η βασική είναι ότι  ο δικός  σου τρόπος έχει τρωτό σημείο  το χάσιμο σειράς.

Τώρα η παραγωγικότητα είναι ανάλογη της δικιάς σου εσύ  είσαι 16χ16
εγώ  15χ15.

Ακριβές  στοιχεία ίσως αν περάσεις τις  στήλες στο εξελ  να τα δεις καλύτερα.

ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 493
Στην  άποψη μου  που αναφέρω,ξαναλέω  υπάρχουν τα ίδια χαρακτηριστικά.

Ισχύει το ΑχΒ

Η διαφορά  η βασική είναι ότι  ο δικός  σου τρόπος έχει τρωτό σημείο  το χάσιμο σειράς.

Τώρα η παραγωγικότητα είναι ανάλογη της δικιάς σου εσύ  είσαι 16χ16
εγώ  15χ15.

Ακριβές  στοιχεία ίσως αν περάσεις τις  στήλες στο εξελ  να τα δεις καλύτερα.

Σε έπιασα τι εννοείς!...
Μπορείς να περάσεις την ανάπτυξη των 15 στηλών να κάνω της μελέτες μού...