Welcome, Guest. Please login or register.

Αποστολέας Θέμα: Φόρμα τοποθέτησης συστημάτων για εκτύπωση 1000 δελτία - Χατζόπουλος Δημόκριτος -  (Αναγνώστηκε 55635 φορές)

ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 493
Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος πώς να μπορέσω να φτιάχνω βίντεο την οθόνη μού όση ώρα θέλω.. .
Το bandicam αφήνει μέχρι 10 λεπτά..


Free cam 8.
Επειδή όμως δημιουργεί μεγάλα αρχεία wmv, καλά είναι να το περνάς από συμπίεση με κάποιο αλγόριθμο να μικρύνει (εκτός και αν δεν έχεις θέμα).

Σε ευχαριστώ!.. Θα το ψάξω.... Θέλω να φτιάξω βίντεο να τα ανεβάσω εδώ!.

ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 493
Το Σαβ/κο πού μάς πέρασε ακολούθησα μία πατέντα τού Φιλλα 27 αγώνες για 9αδες με αγώνες πρόβλεψης ενός φίλου σε κόρνερ,κάρτες,κ κάποια άλλα διάφορα περίεργα... ο πράκτορας δεν βρήκε ούτε ένα λάθος σε θέμα ειδικών κωδικών κ εκτύπωσης αλλά είχα κ ακριβές τον τελικό συντελεστή τού κάθε δελτιου κ το ποσό στόχου εκτυπωμένο επάνω στα δελτία κάτω δεξιά, Ειμαι πολύ ικανοποιημένος κ δεν πήγε χαμένος ο χρόνος πού αφιέρωσα. Η συμπεριφορά με όλα αυτά ήταν θαυμαστικη... Το σύστημα χάθηκε αλλά είχε αρκετά δελτία πού είχε χαμένο μόνο έναν αγώνα στην λεπτομέρεια.
Βλέπω ότι έχει ψωμί σε αυτά τα περίεργα σε συνδιασμο με τις ανάπτυξής!

Ψάχνω να βρω πώς συμπληρώνετε στο δελτίο επάνω κ άλλα διάφορα περίεργα  που δεν τα βρίσκω  στο ενημερωτικό--οδηγό φυλλάδιο...

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

Κάποια στιγμή θα ανεβάσω ένα σύστημα με έτοιμες πρόβλεψης τοποθετημενες επάνω κ οποίος θέλη ακόλουθη,το μόνο πού θα έχετε να κάνετε να κατεβάσετε το αρχείο να εκτυπώσετε ότι έχω κ να τα ρίξετε στο πρακτορείο...
Κ σε περίπτωση πού αντειμετωπισετε πρόβλημα στην εκτύπωση θα έχω φωτογραφίες των δελτίων της οθόνης ώστε να συμπληρώσετε τα δελτία μόνοι σας με το στυλό... Ότι βλέπετε θα συμπληρώσετε...
Θέλω πρώτα να κάνω κάποιες μικροαλλαγές ακόμα...
Υπομονή κ όρεξη έχουμε..
Λόγο δουλειάς ο χρόνος είναι περιορισμένος!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 18, 2021, 15:45:μμ από ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ »

ΦΙΛΛΑΣ

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2561
  • ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ (ΠΕΡΝΑ-ΠΕΡΝΑ) Η ΜΕΛΙΣΣΑ...!!!
Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος πώς να μπορέσω να φτιάχνω βίντεο την οθόνη μού όση ώρα θέλω.. .
Το bandicam αφήνει μέχρι 10 λεπτά..


ΣΤΟ YouTube ΨΑΞΕ...ΕΚΕΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ...
Free cam 8.
Επειδή όμως δημιουργεί μεγάλα αρχεία wmv, καλά είναι να το περνάς από συμπίεση με κάποιο αλγόριθμο να μικρύνει (εκτός και αν δεν έχεις θέμα).

Σε ευχαριστώ!.. Θα το ψάξω.... Θέλω να φτιάξω βίντεο να τα ανεβάσω εδώ!.
ΦΙΛΛΑΣ ΖΑΧΑΡΙΑΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ.

ΦΙΛΛΑΣ

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2561
  • ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ (ΠΕΡΝΑ-ΠΕΡΝΑ) Η ΜΕΛΙΣΣΑ...!!!
Το Σαβ/κο πού μάς πέρασε ακολούθησα μία πατέντα τού Φιλλα 27 αγώνες για 9αδες με αγώνες πρόβλεψης ενός φίλου σε κόρνερ,κάρτες,κ κάποια άλλα διάφορα περίεργα... ο πράκτορας δεν βρήκε ούτε ένα λάθος σε θέμα ειδικών κωδικών κ εκτύπωσης αλλά είχα κ ακριβές τον τελικό συντελεστή τού κάθε δελτιου κ το ποσό στόχου εκτυπωμένο επάνω στα δελτία κάτω δεξιά, Ειμαι πολύ ικανοποιημένος κ δεν πήγε χαμένος ο χρόνος πού αφιέρωσα. Η συμπεριφορά με όλα αυτά ήταν θαυμαστικη... Το σύστημα χάθηκε αλλά είχε αρκετά δελτία πού είχε χαμένο μόνο έναν αγώνα στην λεπτομέρεια.
Βλέπω ότι έχει ψωμί σε αυτά τα περίεργα σε συνδιασμο με τις ανάπτυξής!

Ψάχνω να βρω πώς συμπληρώνετε στο δελτίο επάνω κ άλλα διάφορα περίεργα  που δεν τα βρίσκω  στο ενημερωτικό--οδηγό φυλλάδιο...

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

Κάποια στιγμή θα ανεβάσω ένα σύστημα με έτοιμες πρόβλεψης τοποθετημενες επάνω κ οποίος θέλη ακόλουθη,το μόνο πού θα έχετε να κάνετε να κατεβάσετε το αρχείο να εκτυπώσετε ότι έχω κ να τα ρίξετε στο πρακτορείο...
Κ σε περίπτωση πού αντειμετωπισετε πρόβλημα στην εκτύπωση θα έχω φωτογραφίες των δελτίων της οθόνης ώστε να συμπληρώσετε τα δελτία μόνοι σας με το στυλό... Ότι βλέπετε θα συμπληρώσετε...
Θέλω πρώτα να κάνω κάποιες μικροαλλαγές ακόμα...
Υπομονή κ όρεξη έχουμε..
Λόγο δουλειάς ο χρόνος είναι περιορισμένος!

ΣΤΟ YouTube ΨΑΞΕ...ΕΚΕΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ...

ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΜΕ (Many Cam) H (Hyper Cam)...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 18, 2021, 17:26:μμ από ΦΙΛΛΑΣ »
ΦΙΛΛΑΣ ΖΑΧΑΡΙΑΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ.

ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 493
Γεώργιε κ javists κ οποίος άλλος φίλος τού φόρουμ μπορεί να βοηθήσει τα φώτα σάς!

Έχω χρησιμοποιήσει την συνάρτηση
=index(F9:F158;match(Q9;B9:B158; 0))
Κάι έχω το αποτέλεσμα πού θέλω...

Το πρόβλημα πού αντιμετωπίζω είναι ότι όταν δεν έχει τιμή το Q9 τού πρόχειρου η έχει 0 μού εμφανίζεται #Δ/Υ το οποίο δεν το θέλω... Θέλω όταν δεν έχει καμία τιμή κ είναι άδειο να μην μου εμφανίζει το #Δ/Υ Διότι από εκεί πού έχει το #Δ/Υ    περνούν αλλά κελιά δεδομένα με αποτέλεσμα να έχω σφάλμα στο κενό πλαίσιο πού εκτυπώνετε..
 Ο σκοπός πού θέλω να το φτιάξω έτσι, είναι να μην θέλη ξεχωριστη δουλειά γ κάθε σύστημα αλλά να το κάνω μία απλή αντιγραφήνα είναι ποίο απλό να περνάμε συστήματα  επάνω, ταυτόχρονα να έχουμε εικόνα στις συχνότητες κ στην ακτινογραφία ώστε να τοποθετούμε επιλεκτικά  πού θα μπει η κάθε πρόβλεψη κ διαλογή νικήτριας στήλης επίσης ταυτόχρονα...
Ξέρω πώς είναι πολύ πολύπλοκο κ μπερδεμένο αλλά έχουμε το αποτέλεσμα πού θέλουμε..

Το αρχείο στατιστικής συστημάτων  σχεδων το έχω ολοκληρώσει...

Βίντεο να κάνω καταγραφή οθόνης πόλη ώρα έβγαλα άκρη!

Δείτε το αρχείο εάν μπορεί να μάς βοηθήσει κάποιος δύο μέρες το παλεύω


https://www.mediafire.com/file/yb9wgqjgu6vddid/%25CE%25A3%25CE%2595_%25CE%2595%25CE%25A0%25CE%2595%25CE%259E%25CE%2595%25CE%25A1%25CE%2593%25CE%2591%25CE%25A3%25CE%2599%25CE%2591_3.3.2021.xlsm/file

guest1933

  • Επισκέπτης
Καλησπερα ΔΗΜΟΚΡΙΤΕ
Δοκιμασε λιγο      =if(isna(index(F9:F158;match(Q9;B9:B158; 0));"";"")

guest1933

  • Επισκέπτης
Για δες και αυτό
=If(isblank(Q9);"";index(F9:F158;match(Q9;B9:B158; 0)))

ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 493
Έβγαλα άκρη... Ευχαριστώ...
Με την IFERROR την έφτιαξα...



=iferror (index(F9:F158;match(Q9;B9:B158; 0)); "") για κείμενο
=iferror (index(F9:F158;match(Q9;B9:B158; 0)) ;)    για αριθμό
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 06, 2021, 08:01:πμ από ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ »

guest1933

  • Επισκέπτης
Καλημερα.
Φιλε ΔΗΜΟΚΡΙΤΕ το αρχειο που ανεβασες δεν ανοιγει με excel.
Κοιταξε το λιγο .

ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 493
Ξανά δοκιμάσε να το κατέβασης πάλη.
Είναι excel αρχείο πού δουλεύω..

ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 493
Γεώργιε τα φώτα σού...

Δουλεύω το εξής αρχείο κ το τροποποίω όπως είχα αναφέρει...
Έχω φτιάξει την μακροεντολή με σκοπό την αυτόματη εκτύπωση όλον τον δελτίων..

Αυτό πού θέλω να κάνω είναι αντί να Μπενω κάθε φορά στον κώδικα visual Basic και να τροποποίω πόσες εκτυπώσεις να κάνει το κάθε σύστημα πού περνάω επάνω... Να ενημερώνω πρην πατήσω εκτύπωση ΑΠΌ ΕΩΣ χειροκίνητα...

Δες το αρχείο πού δουλεύω..
https://www.mediafire.com/file/xv6vvjo5ylpd2jg/%25CE%25A3%25CE%2595_%25CE%2595%25CE%25A0%25CE%2595%25CE%259E%25CE%2595%25CE%25A1%25CE%2593%25CE%2591%25CE%25A3%25CE%2599%25CE%2591_11.3.2021.xlsm/file

guest1933

  • Επισκέπτης
Καλημερα ΔΗΜΟΚΡΙΤΕ.
Δεν ξερω φιλε μου εαν καταλαβα καλα αυτο που ζητας αλλα προσαρμοσε αυτον τον κωδικα στον δικο σου
Sub test()
Dim i As Integer
Dim n, k As Integer
n = Range("i13").Value  ' ----- οπου i13 βαλε το κελι στο φυλλο σου που βρισκετε το (ΑΠΟ)
k = Range("i14").Value  '------- ΚΑΙ ΕΔΩ οπου i14 το κελι του (ΕΩΣ)
For i = n To k

Next i

End Sub
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ φιλε μου.

ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 493
Γιώργο το έκανα όπως έγραψες αλλά δεν έπιασε..

Κοιτώντας όμως αυτά πού έγραψες κ με την μετάφραση τού Google
(Δεν ξέρω αγγλικά) παρατήρησα το Range=εύρος και το κελί..
Οπότε πειραματισμό στον πειραματισμό κατάφερα κ το έφτιαξα επάνω στο αρχείκο δικό μού...  Στα βάζω να τα δεις... Σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!.

Σκοπός πού θέλω να το εφαρμόσω με αυτόν τον τρόπο είναι να έχουμε κάι επιλεκτικές εκτυπώσεις..
Διότι όταν θέλουμε Π. Χ. να εκτυπώσουμε μία ανάπτυξη 500,700,1000 δελτία
1) Δεν μπορούν να μπούνε τόσα δελτία σε έναν εκτυπωτή.
2) Ακόμα κάι να μπαίνουν τόσα δελτία μετά από κάμποσες εκτυπώσεις χάνετε το κεντραρισμα με αποτέλεσμα να πεφτουν τα σημάδια έξω από τα κουτάκια πού πρέπει να πέφτουν...

Οπότε με αυτόν τον τρόπο θα εκτυπωνουμε Π. Χ. Από 1 έως 50..
Θα ξανά κάνουμε κεντραρισμα και ξανά εκτυπωση από 51 έως 100 και ου το κάθε εξής...

Όταν επιχειρούμε τέτοια συστήματα πρέπει να τα κάνουμε σωστά κάι στον πράκτορα να τού δίνουμε έτοιμη μασημένη τροφή, διότι δεν έχει τον χρόνο να ασχολείται μόνο με εμάς κ έτσι ίσος κάνει λάθη πού θα κοστίσει σε εμάς, ο πράκτορας πρέπει μόνο να περνά τα δελτία χωρίς να διορθωθεί!


Ετοιμάζω κάτι καλό προς όφελος - βοήθεια στους χρήστες τού σαιτ τον επόμενο καιρό!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 12, 2021, 19:04:μμ από ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ »

guest1933

  • Επισκέπτης
Sub Μακροεντολη1_1000deltia()
 Dim i, j, k As Integer

   j = Range("V89").Value
   k = Range("Y89").Value

       For i = j To k

       Range("w54:z62").Select
   ActiveCell.Formula = i
  Range("w54").Select
ExecuteExcel4Macro "PRINT(1,,,1,,,,,,,,2,,,TRUE,,FALSE)"

Next i

End Sub

Καλησπερα φιλε ΔΗΜΟΚΡΙΤΕ.
Κανε μου μια χαρη, βαλε λιγο τον παραπανω κωδικα και πες μου εαν σου δουλευει.
Ευχαριστω.

ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 493
Ναι δουλεύει!!!
Είτε έτσι είτε όπως το είχα, έχω το αποτέλεσμα πού θέλω,