Welcome, Guest. Please login or register.

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευαστικό πρόγραμμα - Διόφαντος  (Αναγνώστηκε 22538 φορές)

javistas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 867
Κατασκευαστικό πρόγραμμα - Διόφαντος
« στις: Μαΐου 10, 2021, 13:01:μμ »
Καλημέρα και Χρόνια πολλά,

Μετά από αρκετό καιρό ενασχόλησης, νομίζω ότι το πρόγραμμα έφτασε σε ένα σημείο που μπορεί να σταθεί και να βοηθήσει τον παίχτη του στοιχήματος που ασχολείται με συστήματα και δεν έχει τη δυνατότητα δημιουργίας, αλλά το πιο σημαντικό, εκτύπωσης των επιλογών του.

Παραθέτω κάποιες εικόνες από το πρόγραμμα:

Κουπόνι και επιλογή ματς:

diophantus1" border="0

Βασικές στήλες:

diophantus2" border="0

Στατιστικοί όροι:

diophantus3" border="0

Προβολή στηλών και δελτίων:

diophantus4" border="0

Διάφορες λειτουργίες:

diophantus5" border="0

Στις λειτουργίες περιλαμβάνονται:

Αποθήκευση και φόρτωση συστημάτων, εξαγωγή όρων σε pdf , εξαγωγή στηλών σε excel, livescore του συστήματος, ένωση και τομή στηλών, αντικατάσταση συστήματος με άλλο (για να μην ξαναπληκτρολογούμε πολύπλοκους και πολλούς όρους), εμφάνιση συχνότητας σημείων στις στηλες, αποθήκευση κουπονιού σε αρχείο csv και αλγόριθμο για εύρεση μικρότερου μήκους στήλης με 100% επιτυχία.

Κάτι καινούργιο που πρόσθεσα, είναι η δημιουργία στηλών από πρότυπες στήλες. Αυτό μας επιτρέπει να δημιουργήσουμε σύστημα και στήλες από ένα υπάρχον αρχείο .txt, το οποίο περιέχει ΜΟΝΟ τους αριθμούς των αγώνων. Οπότε μπορεί εύκολα κάποιος να αποθηκεύσει πολλά αρχεία txt που είναι ελάχιστα μεταβλητά και να τα φορτώνει-αντικαθιστά, πολύ γρήγορα.
Παράδειγμα:

diophantus6" border="0

Βλέπουμε έχουμε ανοίξει στο Σημειωματάριο ένα αρχείο txt με κάποιες στήλες που διαβάζονται οριζόντια.
Όπως λέει και το όνομα αρχείου, είναι το ελάχιστο σύστημα :
8 ματς σε 4άδες, αν πιάσεις 6 σημεία, τότε έχεις 100% 4άρι σε 6 στήλες.
Οπότε επιλέγοντας από το κουπόνι 8 ματς της αρεσκείας μας και φορτώνοντας αυτό το txt αρχείο, ο Διόφαντος θα δημιουργήσει και τις 6 στήλες.
Πρακτικά, μπορούμε να έχουμε όποιο ελάχιστο ή δικό μας σύστημα σε αρχείο txt, απλά πληκτρολογώντας τις στήλες του συστήματος.
Βέβαια αυτό ισχύει μόνο για συστήματα που έχουν ένα σημείο ανά ματς.
Για αυτούς που ενδιαφέρονται, θα ανεβάσω τις επόμενες ημέρες πολλά τέτοια ελάχιστα συστήματα.

Ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν και βοήθησαν με τις προτάσεις τους αλλά και τυχόν λάθη που βρήκαν στο πρόγραμμα. Εδώ σε αυτό το χώρο, θα ανεβάζω ότι καινούργιο γίνεται, όποιες άλλες αλλαγές στο πρόγραμμα κλπ.

aggelinos

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 34
Απ: Κατασκευαστικό πρόγραμμα - Διόφαντος
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 10, 2021, 15:01:μμ »
Μπράβο ρε φίλε.. εξαιρετικά... θα σου στείλω και μια προσθήκη ζητούμενου για προσεχώς όταν μπορέσεις..
Άγγελος

guest1933

  • Επισκέπτης
Απ: Κατασκευαστικό πρόγραμμα - Διόφαντος
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 10, 2021, 17:13:μμ »
Καλησπέρα και απο εμένα.
Καλέ μου φίλε javistas το ΜΠΡΑΒΟ μαλλον ειναι λιγο,μπροστά σε αυτό που μας έχεις δώσει.
Και ειλικρινά δεν έχω διάθεση κολακείας, άλλωστε το αποτέλεσμα μιλάει από μόνο του.
Έχω χρησιμοποιήσει κατά καιρούς πολλά προγράμματα της αγοράς και αυτό που κάνει το δικό σου  λίγο ιδιαίτερο
είναι το γεγονός οτι μοιάζει με ΖΩΝΤΑΝΟ ΚΥΤΤΑΡΟ έτοιμο καθε φορά να τραφεί απο τις δικές μας προτάσεις-ιδέες-ανάγκες πολλές φορές.
Να είσαι πάντα καλά και να έχεις την διάθεση-όρεξη να το αναπτύσσεις διαρκώς.

ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 493
Απ: Κατασκευαστικό πρόγραμμα - Διόφαντος
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 10, 2021, 18:14:μμ »
Πολλά μπράβο για την προσπάθεια!

egbet

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 236
Απ: Κατασκευαστικό πρόγραμμα - Διόφαντος
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 10, 2021, 21:29:μμ »
Ωραιο φαινεται το εργαλειο ....καλοριζικο ,δωσε και αλλες λεπτομερειες να μαθουμε 8) και πως μπορουμε βοηθησουμε

javistas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 867
Απ: Κατασκευαστικό πρόγραμμα - Διόφαντος
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 11, 2021, 10:27:πμ »
Μπράβο ρε φίλε.. εξαιρετικά... θα σου στείλω και μια προσθήκη ζητούμενου για προσεχώς όταν μπορέσεις..
Άγγελος

Εντάξει Άγγελε, όποτε θες στείλε μου.

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια, κάποιοι με τις ιδέες τους έχουν συμβάλλει αρκετά στο να γίνει καλύτερο το πρόγραμμα.

javistas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 867
Απ: Κατασκευαστικό πρόγραμμα - Διόφαντος
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 11, 2021, 21:35:μμ »
Καλησπέρα σε όλους,

Ανεβάζω μία δοκιμαστική έκδοση του Διόφαντου για το επόμενο 3ήμερο. Ξέρω, είναι λίγα τα ματς και αδιάφορα, θα υπάρξουν και άλλες δοκιμαστικές.
Στον πίνακα των Λειτουργιών βρίσκεται η εισαγωγή στηλών μέσα από txt αρχείο, που είχα αναφέρει παραπάνω. Μοναδική προυπόθεση είναι να έχει καταχωρηθεί ήδη ένα σύστημα και επομένως κάποιοι αγώνες. Είναι αδιάφορο το μήκος που θα επιλέξουμε.

Μπορείτε να κατεβάσετε από εδώ:

https://bit.ly/3uGng9l

Καλό βράδυ.

ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 493
Απ: Κατασκευαστικό πρόγραμμα - Διόφαντος
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 12, 2021, 00:07:πμ »
Καλημέρα και Χρόνια πολλά,

Μετά από αρκετό καιρό ενασχόλησης, νομίζω ότι το πρόγραμμα έφτασε σε ένα σημείο που μπορεί να σταθεί και να βοηθήσει τον παίχτη του στοιχήματος που ασχολείται με συστήματα και δεν έχει τη δυνατότητα δημιουργίας, αλλά το πιο σημαντικό, εκτύπωσης των επιλογών του.

Παραθέτω κάποιες εικόνες από το πρόγραμμα:

Κουπόνι και επιλογή ματς:

diophantus1" border="0

Βασικές στήλες:

diophantus2" border="0

Στατιστικοί όροι:

diophantus3" border="0

Προβολή στηλών και δελτίων:

diophantus4" border="0

Διάφορες λειτουργίες:

diophantus5" border="0

Στις λειτουργίες περιλαμβάνονται:

Αποθήκευση και φόρτωση συστημάτων, εξαγωγή όρων σε pdf , εξαγωγή στηλών σε excel, livescore του συστήματος, ένωση και τομή στηλών, αντικατάσταση συστήματος με άλλο (για να μην ξαναπληκτρολογούμε πολύπλοκους και πολλούς όρους), εμφάνιση συχνότητας σημείων στις στηλες, αποθήκευση κουπονιού σε αρχείο csv και αλγόριθμο για εύρεση μικρότερου μήκους στήλης με 100% επιτυχία.

Κάτι καινούργιο που πρόσθεσα, είναι η δημιουργία στηλών από πρότυπες στήλες. Αυτό μας επιτρέπει να δημιουργήσουμε σύστημα και στήλες από ένα υπάρχον αρχείο .txt, το οποίο περιέχει ΜΟΝΟ τους αριθμούς των αγώνων. Οπότε μπορεί εύκολα κάποιος να αποθηκεύσει πολλά αρχεία txt που είναι ελάχιστα μεταβλητά και να τα φορτώνει-αντικαθιστά, πολύ γρήγορα.
Παράδειγμα:

diophantus6" border="0

Βλέπουμε έχουμε ανοίξει στο Σημειωματάριο ένα αρχείο txt με κάποιες στήλες που διαβάζονται οριζόντια.
Όπως λέει και το όνομα αρχείου, είναι το ελάχιστο σύστημα :
8 ματς σε 4άδες, αν πιάσεις 6 σημεία, τότε έχεις 100% 4άρι σε 6 στήλες.
Οπότε επιλέγοντας από το κουπόνι 8 ματς της αρεσκείας μας και φορτώνοντας αυτό το txt αρχείο, ο Διόφαντος θα δημιουργήσει και τις 6 στήλες.
Πρακτικά, μπορούμε να έχουμε όποιο ελάχιστο ή δικό μας σύστημα σε αρχείο txt, απλά πληκτρολογώντας τις στήλες του συστήματος.
Βέβαια αυτό ισχύει μόνο για συστήματα που έχουν ένα σημείο ανά ματς.
Για αυτούς που ενδιαφέρονται, θα ανεβάσω τις επόμενες ημέρες πολλά τέτοια ελάχιστα συστήματα.

Ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν και βοήθησαν με τις προτάσεις τους αλλά και τυχόν λάθη που βρήκαν στο πρόγραμμα. Εδώ σε αυτό το χώρο, θα ανεβάζω ότι καινούργιο γίνεται, όποιες άλλες αλλαγές στο πρόγραμμα κλπ.


Κάτι καινούργιο που πρόσθεσα, είναι η δημιουργία στηλών από πρότυπες στήλες. Αυτό μας επιτρέπει να δημιουργήσουμε σύστημα και στήλες από ένα υπάρχον αρχείο .txt, το οποίο περιέχει ΜΟΝΟ τους αριθμούς των αγώνων. Οπότε μπορεί εύκολα κάποιος να αποθηκεύσει πολλά αρχεία txt που είναι ελάχιστα μεταβλητά και να τα φορτώνει-αντικαθιστά, πολύ γρήγορα.
Παράδειγμα:

diophantus6" border="0

Βλέπουμε έχουμε ανοίξει στο Σημειωματάριο ένα αρχείο txt με κάποιες στήλες που διαβάζονται οριζόντια.
Όπως λέει και το όνομα αρχείου, είναι το ελάχιστο σύστημα :
8 ματς σε 4άδες, αν πιάσεις 6 σημεία, τότε έχεις 100% 4άρι σε 6 στήλες.
Οπότε επιλέγοντας από το κουπόνι 8 ματς της αρεσκείας μας και φορτώνοντας αυτό το txt αρχείο, ο Διόφαντος θα δημιουργήσει και τις 6 στήλες.
Πρακτικά, μπορούμε να έχουμε όποιο ελάχιστο ή δικό μας σύστημα σε αρχείο txt, απλά πληκτρολογώντας τις στήλες του συστήματος.
Βέβαια αυτό ισχύει μόνο για συστήματα που έχουν ένα σημείο ανά ματς.
Για αυτούς που ενδιαφέρονται, θα ανεβάσω τις επόμενες ημέρες πολλά τέτοια ελάχιστα συστήματα.

Αυτό μ άρεσε πάρα πολύ.. .  Εάν πρόσθεσης κάι ότι αγορά προσφέρει ο οπαπ να μπορεί να το επιλέξει κάποιος σαν επιλογή μετακινωντας την μπάρα δεξιά  στην εκτύπωση  θα είναι άψογο... Κάτι αντίστοιχο δουλεύω κ εγώ όταν το τελειώσω θα το ανεβάσω....  Αν μπορώ να βοηθήσω στη διάθεσή όλων σάς!

egbet

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 236
Απ: Κατασκευαστικό πρόγραμμα - Διόφαντος
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 12, 2021, 11:44:πμ »
Καλημερα το κατεβασα, ωραιος χωρος ,σαλονια καθιστικα ομορφια σκετη ανεση, ΜΠΡΑΒΟ σου
εχω την εξης ερωτηση αν πχ θελω να παιξω 10 ματς γ/γ  1 και Χ οταν βαζω τα σημεια οκ ,ι οταν βαζω ομως τα γ/γ πρεπει να κυλισω τη μπαρα και χανω τα  ματς που εχω παιξει εκει γινεται να ειναι  πιο ευδιακριτο ?εννοω που ειναι τα 1χ που εχω παιξει?

javistas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 867
Απ: Κατασκευαστικό πρόγραμμα - Διόφαντος
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 12, 2021, 12:04:μμ »
Καλημερα το κατεβασα, ωραιος χωρος ,σαλονια καθιστικα ομορφια σκετη ανεση, ΜΠΡΑΒΟ σου
εχω την εξης ερωτηση αν πχ θελω να παιξω 10 ματς γ/γ  1 και Χ οταν βαζω τα σημεια οκ ,ι οταν βαζω ομως τα γ/γ πρεπει να κυλισω τη μπαρα και χανω τα  ματς που εχω παιξει εκει γινεται να ειναι  πιο ευδιακριτο ?εννοω που ειναι τα 1χ που εχω παιξει?

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια.

Σε κάθε στήλη, πριν ξεκινήσεις να επιλέξεις σημεία, μπορείς να την επιλέξεις και να τη φέρεις μπροστά, με δεξί κλικ. Δες λίγο:

diophantus7" border="0

Αφού φέρεις μπροστά όσες στήλες θες, μετά ξεκινάς να επιλέγεις σημεία. Επίσης μπορείς να μετακινήσεις στήλες με το ποντίκι.

egbet

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 236
Απ: Κατασκευαστικό πρόγραμμα - Διόφαντος
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 12, 2021, 12:15:μμ »
το ξερα οτι κατι λα8ος εκανα ευχαριστω

javistas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 867
Απ: Κατασκευαστικό πρόγραμμα - Διόφαντος
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 12, 2021, 18:24:μμ »
το ξερα οτι κατι λα8ος εκανα ευχαριστω

Όλα καλά φίλε.

javistas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 867
Απ: Κατασκευαστικό πρόγραμμα - Διόφαντος
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 13, 2021, 21:36:μμ »
Αν και οι περισσότεροι είστε ήδη εξοικειωμένοι με κατασκευαστικά, εγώ ανεβάζω τη Βοήθεια σε αρχείο, σε περίπτωση που κάποιοι έχουν απορίες.Πιο πολύ βασικά, για τις Λειτουργίες:

https://bit.ly/3uNqQyx
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 13, 2021, 21:46:μμ από javistas »

javistas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 867
Απ: Κατασκευαστικό πρόγραμμα - Διόφαντος
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 14, 2021, 12:22:μμ »
Καλημέρα σε όλους,

Πάμε τώρα που είμαστε ζεστοί για ένα 3ήμερο ακόμα. Και για τους φίλους  που δεν πρόλαβαν το προηγούμενο.
Καλά κέρδη σε όλους, κατεβάζετε από εδώ:

https://bit.ly/3bqAqjh

ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 493
Απ: Κατασκευαστικό πρόγραμμα - Διόφαντος
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 14, 2021, 17:12:μμ »
Αν και οι περισσότεροι είστε ήδη εξοικειωμένοι με κατασκευαστικά, εγώ ανεβάζω τη Βοήθεια σε αρχείο, σε περίπτωση που κάποιοι έχουν απορίες.Πιο πολύ βασικά, για τις Λειτουργίες:

https://bit.ly/3uNqQyx

Φίλε είσαι αξιέπαινος για όλη την δουλειά αλλά και για τον κόπο πού αφιερώνεις και προσπαθείς να μεταδίδεις τόσο αναλυτικά!
Κρίμα πού ασχολούνται πόλοι λίγος κόσμος με τέτοιους τρόπους...